ေမာင္သာခ်ိဳ

  • Wednesday 2017-12-13
    (တစ္) ျမန္မာတို႔ အဂၤလိပ္စကားလံုး ကေလးတစ္လံုး၏အစကို အတို ေကာက္ယူကာ လူမႈဝန္းက်င္၌ မၾကာခဏသံုးေသာ စကားလံုး ကေလးတစ္လံုး ရွိပါသည္။ ေဂ် (J) ပဲျဖစ္ပါသည္။ ေဂ်...
  • Thursday 2017-12-07
    (တစ္) လူတို႔စကားလံုးမ်ားႏွင့္ရန္ျဖစ္ၾက သည္ကို War of Words ဟု ေခၚပါသည္။ စကားလံုးစစ္ပြဲမ်ားဟုပဲ ဆိုၾကပါစို႔။ ယခုမ်က္ေမွာက္ကာ လ၌ စကားလံုးစစ္ပြဲျပင္းျ...
  • Thursday 2017-11-30
    (တစ္) ကြၽန္ေတာ္တုိ႔ ႏုိင္ငံသားမ်ား ၏ ခြၽတ္ယြင္းခ်က္ကို ေျပာသည့္ အခါ ‘ျမန္မာစံေတာ္ခ်ိန္’ဆုိသည့္ စကားက ေတာ္ေတာ္ကေလး ခရီး ေရာက္ကာ တြင္က်ယ္ပါသည္။ အဓိပၸ...
  • Wednesday 2017-11-22
    (တစ္) ‘‘မူးျမစ္ကယ္ကမ္းယံ ငါးေထြငါးျမင္း ငါးပူတင္းတို႔ ေသာင္ရင္းငယ္ဆန္သည္ ငါးတန္ငယ္ဝဲခိုလို႔ ပိုက္ေျခကိုဆင္း’’ ကုန္းေဘာင္ေခတ္စာဆို ေတာ္ ဦးယာက အညာ၏...
  • Thursday 2017-11-16
    (တစ္) ဆရာခ်စ္ဦးညိဳ၊ ကုိေဗလု၀ တို႔ႏွင့္အတူ ငပလီကမ္းေျခတစ္ ေနရာသုိ႔ လြန္ခဲ့ေသာသုံးႏွစ္ ေလာက္က ေရာက္သြားဖူးပါ သည္။ စာေပေဟာေျပာပြဲႏွင့္သက္ ဆိုင္သည့္...
  • Thursday 2017-11-09
    (တစ္) ေနာ္ေဝးႏိုင္ငံက ျမန္မာႏုိင္ငံသား မိတ္ေဆြတို႔ႏွင့္ ကြၽန္ေတာ္အကူး အလူး အဆက္အစပ္ရွိပါသည္။ သူတို႔ ျမန္မာႏိုင္ငံသို႔ ေရာက္လာၾကသည့္အခါတိုင္း ကြၽ...
  • Thursday 2017-11-02
    (တစ္) ကိုယ့္ဘုရင္ ကိုယ့္အရွင္ကို ခ်စ္ျမတ္ႏိုးသည့္ ရွားရွားပါးပါး ႏုိင္ငံမ်ားထဲ၌ ကြၽန္ေတာ္တို႔၏ အိမ္ နားနီးခ်င္း ထိုင္းႏိုင္ငံက ထိပ္တန္းက ပါ၀င္ပါသည္။...
  • Wednesday 2017-10-25
    (တစ္) တစ္ခါက ဆရာဒဂုန္တာရာ၏ စကားလံုးအသံုးအႏႈန္းႏွင့္ ပတ္ သက္၍ ေျပာေတာ့ ျပည္သူ႔စာေပ ေရးေတာ့ အေမရိကန္ပံုတူဟု အ ထိုးႏွက္အေဝဖန္ခံခဲ့ရေသာ စကားလံုးမ်ားထဲ၌...
  • Wednesday 2017-10-18
    (တစ္) နယ္ၿမိဳ႕ႀကီးတစ္ၿမိဳ႕တြင္ ေန စဥ္က ၾကက္သားဆိုင္ကေလး တစ္ဆိုင္ေရွ႕၌ မတ္တတ္ရပ္မိစဥ္ ၿမိဳ႕ခံ မိတ္ေဆြအမ်ိဳးသမီးတစ္ဦးႏွင့္ ေဘးခ်င္းယွဥ္၍ ရပ္မိလ်က္ သား...
  • Wednesday 2017-10-11
    (တစ္) သာမန္ထက္ပုိေသာ အေျခ အေနကုိ ျမန္မာတို႔က ‘ႀကီး’ႏွင့္တြဲ သုံးေလ့ရွိပါသည္။ အသိအျမင္ ႂကြယ္၀သူကုိ မ်က္စိႀကီး၊ နားႀကီး ဟုသုံးပါသည္။ ေစ့ေစ့စပ္စပ္ ေသ...

Pages